معیارهای انتخاب پارچه مبل (طرح دار)

معیارهای انتخاب پارچه مبل (طرح دار)

انتخاب پارچه مبل نمی تواند تماما براساس سلیقه صورت گیرید بلکه معیارها و فاکتورهایی را علاوه بر بحث سلیقه باید در انتخاب آن ها سهیم کرد. برای انتخاب رنگ پارچه اول باید ببینیم خانه و بعد از آن مبلمان ما در چه سبکی قرار می گیرد! اکثر خانه های ایرانی یا کلاسیک هستند یا مدرن و یا تلفیقی از این دو.

پارچه مبل در دکوراسیون سبک کلاسیک

در سبک کلاسیک ، مبلمان استیل و سلطنتی را داریم که با فرم و حجم زیادی که دارد معمولا مناسب فضاهای بزرگ است. پارچه های ساده هم برای مبلمانی است که قرار است در فضاهای کوچک تر چیده شوند و پارچه های طرح دار هم مناسب فضاهای باز و بزرگ است. شما می توانید برای شکستن فضا و روح بخشیدن به محیط خانه، مبلمانی ساده با کوسن های طرح دار و یا بالعکس را انتخاب کنید.

پارچه مبل در دکوراسیون مدرن

در سبک مدرن که مورد پسند نسل جوان و آپارتمان های امروزی است بیشتر مبلمان راحتی استفاده میشود. فرم های منظم و هندسی این مبلمان ، مخصوص فضاهای کوچک است پس بهتر است با استفاده از رنگ های شاد و پارچه های ساده به بزرگ شدن فضایمان کمک کنیم.

اما در سبک های مختلف بسیاری از تنوع نقوش پارچه و منسوجات گوناگون بهره می برند. مهمترین نکته این است که مجموعه پارچه مبل ها بتوانند ترکیب خوب و جذابی بیافرینند.

اندازه نقوش اهمیت بسیاری دارد و باید به آن توجه کرد به همین سبب. هر نقش باید کامل کننده الگوی نقشینه در دیگر اجزای دکوراسیون باشد، این قدم اول یا سرآغاز ماجراست. اگر یکی از نقوش مورد علاقه شما اندازه درشتی دارد، دیگری باید ریزتر و حتی شلوغ تر باشد، ولی نه در حد آزار بصری! بازی با اندازه نقوش به فضایتان تحرک بصری زیبایی می بخشد.

انتخاب نقش و رنگ پارچه مبل

در قدم اول، نقش و رنگ مورد علاقه تان را انتخاب کنید، مثلا نقش گل و رنگ صورتی و البته در چه اندازه ای؟ حالا باید به دنبال پارچه مبل هایی باشیم که هم گل دار باشند و هم، رنگ صورتی در طرح آن وجود داشته باشد. مهم ترین بخش از وسایل یا مبلمان دکوراسیون را با همین پارچه تهیه کنید.

شباهت نقش

قدم دوم، گزینش الگوی نقشینه نزدیک و شبیه به پارچه اصلی و رنگی در همان مایه است، مثلا گل های درشت‌تر یا ریزتر و در مایه رنگ سورمه ای. اثاثیه کوچکتر را با این پارچه در نظر بگیرید.

برای ایجاد زیبایی بصری بیشتر میتوانید با رنگی که دوست دارید، یکی از دیوارهای فضا را رنگ آمیزی یا کاغذ دیواری کنید. اگر هم از کمی هیجان بیشتر لذت می برید با رنگی متضاد یا مکمل رنگ غالب پارچه، دیوار را تزیین نمایید.

پارچه مبل
پارچه مبل

یک نکته مهم اینجا خود نمایی می کند و آن این است که باید به اندازه نقش های پارچه از هر نوع که باشند توجه کنید، زیرا اگر نقش ها خیلی کوچک و یا در مورد پارچه های راه راه یا چهارخانه، خیلی باریک باشند رنگ ها از فاصله نه چندان زیاد در هم ادغام شده به نظر می رسند، مثلا اگر رنگ نقوش از دو رنگ آبی و قرمز باشد جلوه ترکیبی این دو رنگ، یعنی به صورت مجازی، بنفش به نظر خواهد رسید.

اندازه نقوش، نکته بعدی است. نقوش گلدار بزرگ در کنار پارچه ای با نقش دیگری مانند نقش برگ های بزرگ، چشمان را دچار گیجی و سردرگمی خواهد کرد. برای دوری از چنین مشکلی باید یکی از این دو نقش را در اندازه کوچکتری انتخاب کرد تا هماهنگی بصری حفظ شود.

نقوش متفاوت پارچه مبل

می توان نقوش گل دار را با پارچه هایی راه راه یا چهارخانه نیز یکجا داشت. اگر پارچه شما گل های درشت دارد، برای تعدیل فضای بصری از نقش های گفته شده بهره ببرید، ولی به هم رنگی گل ها با رنگ راه راه یا چهارخانه ها هم توجه داشته باشید تا وحدت رنگی و تعادل بصری را به همراه بیاورد.

شاید پارچه ای از جنسی دیگر!

ترکیب پارچه ها از جنسیت های مختلف، گاه گریز ناپذیر است. پارچه مرغوب تر برای بخش های کوچک تری مانند رویه یک مبل، پشتی یا کوسن های روی کاناپه انتخاب هوشمندانه و به صرفه ای است.

در این صورت از وحدت رنگی و نوع نقش نزدیک به نقش اصلی غافل نشوید. اگر خواهان تمایز بیشتری هستید از نقش متفاوت و با رنگی متضاد یا مکمل رنگ اصلی استفاده کنید، برای نمونه، اگر پارچه مبل اصلی فضا گل دار و به رنگ آبی است از رنگ گرمی مانند قرمز-نارنجی یا زرد-نارنجی و در طرح راه راه یا چهارخانه ریز یا متوسط از طرح خال دار یا شکل هندسی دیگری استفاده کنید.

فقط توجه داشته باشید که هر چه انتخاب می کنید در بخش های کوچک دیگری از قبیل پوشش آباژور یا ظروف یا در نهایت در اثر هنری تزئینی تان نیز دیده شود.

گرافیک همیشه در صحنه!

فضاهای مدرن برای بسیاری از ما جذابیت، سادگی و در نتیجه ویژگی دلخواهی دارند که با کم هزینه بودن آن نیز تکمیل میشود. در چنین فضایی، پارچه مبل هایی با نقش گرافیکی و هندسی زینت بخش مبلمان می شوند. این نوع از نقش ها، هم تنوع خوبی دارند، هم در کنار نقوشی از نوع دیگر، بازی زیبایی با چشمان ما خواهند داشت.

نقوش گرافیکی بر روی کف پوش ها یا فرش های مدرن نیز زیاد به کار می روند. در ترکیب آنها با پارچه ها یا منسوجات گل دار به اصول و شیوه های گفته شده و آنچه در پی می آید دقت داشته باشید.

روش ها: کجا و چگونه؟!

اگر برای روکش صندلی، مبل و یا کاناپه از پارچه گل دار یا هر نقش خاص و چشمگیری استفاده کنید آن را به نقطه کانونی فضا تبدیل کرده اید. هر چه نقش پارچه مبل درشت تر یا شیء استفاده شده، عنصر مهم تری در فضا بوده باشد، نقطه کانونی شما تاکید بصری بیشتری خواهد داشت.

می توان رابطه تصویری بین تابلوی دیوار با نقش پرده را نیز در نظر داشت. از طرف دیگر پارچه مبل های نقش دار برای پوشش پنجره ها نیز به کار می آیند. در اتاق خواب ها همان نقش پارچه روتختی را می توان مبنای نقش و رنگ در نظر گرفت و در پرده یا تاج تخت نیز مشابه آن را به کار برد.

ریز و درشت ها!

نقش های بزرگ یا درشت از قبیل داماسک، فشردگی و درهم آمیختگی کمتری نسبت به نقوش ریز دارند، در نتیجه شدت رنگ در آنها فشار بصری کمتری به بیننده منتقل می کند و دست طراح را باز می گذارد تا برای منسوجات مورد نیاز اتاق، تنوع انتخاب بیشتری داشته باشد. در اینجا باید به رنگ حاکم بر فضا دقت کرد تا هماهنگی رنگی در کنار نقوش باعث خلق فضای دکوراسیونی موفقی شود

قدم آخر: انتخاب نهایی

پارچه‌ها را در تیکه های متوسط روی زمین در معرض نور طبیعی کنار هم چیده و پارچه‌هایی که با محیط و دکور همخوانی ندارند را حذف کنید. به این ترتیب پارچه مورد نظر انتخاب میشود.

درجه اول اهمیت با رنگ و نقش مورد علاقه تان است. برای ایجاد لذت بصری از رنگ مکمل یا متضاد استفاده کنید اما در حد چاشنی، فضا و نقش آن را شبیه یکی از انواع نقوش پارچه مبل هایی که انتخاب کرده اید در نظر بگیرید.

اندازه متوسط نقش در پارچه مبل اصلی، اولویت اول است. نقوش بزرگ تر یا کوچک تر باید در سطوح درجه دو و سه به کار روند. اگر نقش بزرگ، جزء انتخاب شماست فقط یک نوع را برگزینید و دور دیگر نقوش بزرگ را خط بکشید!

برچسب ها :

آخرین اخبار

تعویض پارچه مبل

تعویض پارچه مبل

تعویض پارچه مبل: آیا پارچه مبل شما مستهلک شده است؟ آیا دیگر آن جلوه و تازگی گذشته را ندارد؟ آیا ...
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین پست ها


گالری


انواع روش های تعمیر مبل‌های فرسوده
تعویض پارچه مبل
رنگ کاری مبل
راه های تعمیر مبلمان فرسوده
نحوه قیمت گذاری تعمیر مبل
تعمیر نشیمن مبل
آموزش براق کردن مبل و میز چوبی
10 برند گران قیمت مبل
5 راه برای تشخیص مبل خوب

برچسب ها