6 روش‌ نگهداری از لوازم چوبی منزل

6 روش‌ نگهداری از لوازم چوبی منزل

مراقبت ونگهداری از لوازم چوبی

قسمت اصلی از وسایل هر خانه‌ای را سرویس چوب تشکیل می‌دهد درصورتی‌که در خرید وسایل چوبی خود جنس مرغوبی را انتخاب نمایید این وسایل سال‌ها برای شما کار خواهند کرد و سالم و نو باقی خواهند ماند درنتیجه دکوراسیون شما جلوه زیبایی خواهد داشت.

اما اگر جنس سرویس چوب خیلی مرغوب نباشد ممکن است پس از مدتی این وسایل مستهلک‌شده و نیاز به تعمیر و یا تعویض پیدا کند.

نکته‌ای که باید به آن توجه داشته باشید این است که حتی اگر جنس وسایل چوبی شما مرغوب و باکیفیت باشد در صورت عدم نگهداری درست ممکن است لوازم چوبی منزل دچار آسیب شود.

از آنجایی‌ که لوازم چوبی منزل جنس حساسی دارند نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ای دارند تا طول عمر آن‌ها افزایش یابد و اگر در نگهداری از لوازم چوبی از روش‌های نادرست استفاده شود ممکن است آسیب جدی به بافت چوب آن‌ها وارد شود.

در این مطلب قصد داریم شمارا با روش‌های نگهداری از لوازم چوبی منزل آشنا نماییم.

نگهداری از لوازم چوبی منزل

روش‌های زیادی برای نگهداری از لوازم چوبی منزل وجود دارد که در صورت رعایت کردن این موارد عمر لوازم چوبی منزل شما افزایش می‌یابد و برای همیشه سالم باقی خواهد ماند. برخی از روش‌های نگهداری از لوازم چوبی منزل عبارت‌اند از:

1. گردگیری مداوم لوازم چوبی

گردوخاک دشمن اصلی لوازم چوبی هستن و اگر گردوخاک به‌طور مداوم بر روی لوازم چوبی منزل قرار بگیرد جلای آن از بین خواهد رفت و پس از مدتی تغییر رنگ خواهد داد؛

بنابراین توصیه می‌شود حداقل هفته‌ای یکی دو بار با استفاده از دستمال بدون پرز و نرم وسایل چوبی خود را گردگیری نمایید و بهتر است دستمال خشک باشد تا روی چوب لک ایجاد نشود اما اگر مقدار گردوخاک آن زیاد بود با استفاده از یک دستمال نمناک آن را تمیز نمایی.

به‌هیچ‌وجه از دستمال‌های زبر و برس برای پاک کردن وسایل چوبی استفاده نکنید این کار باعث ایجاد خراش بر روی چوب می‌شود.

اگر لوازم چوبی منزل شما دارای طرح ظریف و منبت‌کاری است با استفاده از یک گوش پاک‌کن مرطوب گردوخاک روی منبت‌کاری را پاک نمایید و سپس با استفاده از دستمالی خشک آن را کاملاً خشک نمایید.

2. مکان قرارگیری مناسب وسایل چوبی

یکی دیگر از روش‌های نگهداری از لوازم چوبی منزل این است که آن‌ها را از حرارت دور نمایید؛ بنابراین نباید وسایل چوبی خود را در مجاورت وسایل گرمایشی مانند بخاری، شوفاژ و رادیاتور و همچنین در مقابل نور خورشید قرار دهید چراکه گرمای زیاد باعث خشکی چوب خواهد شد.

پس از مدتی چوب دچار فرسایش و ترک می‌شود هنگامی‌که در فصل‌های سرد از وسایل گرمایشی استفاده می‌نمایید ظرفی پر از آب را بر روی بخاری یا شوفاژ خود قرار دهید تا در هوا رطوبت به وجود آید و وسایل چوبی شما خشک نشود.

همچنین وسایل سرمایشی نیز به بافت چوب آسیب می‌رساند و باعث ایجاد خشکی می‌شود بهتر است لوازم چوبی منزل خود را در مقابل وسایل سرمایشی همچون کولر قرار ندهید و آن‌ها را نیز در برابر در و پنجره نگذارید.

3. محافظت در برابر آب

آب نیز یکی از مواردی است که موجب آسیب به لوازم چوبی منزل می‌شود، اگر ندانسته بر روی وسایل چوبی خود آب ریختید یک دستمال خشک بر روی آن قرار دهید تا آب کاملاً جذب دستمال گردد و سپس با استفاده از دستمالی دیگر آن را کاملاً خشک نمایید.

همچنین اگر مقدار آب ریخته شده زیاد باشد و به داخل چوب نفوذ کرده باشد.

بهتر است پس از خشک‌کردن چوب به‌وسیله دستمال آن را در مقابل نور آفتاب قرار دهید تا کاملاً خشک شود و چوب پوسیده نشود.

همچنین ممکن است آب باعث ایجاد لک شود و یا رنگ چوب آن تغییر رنگ دهد در این صورت می‌توانید با استفاده از روغن‌های مخصوص مانند روغن ساج آن را به حالت اولیه خود بازگردانید.

4. سم‌پاشی کردن وسایل چوبی منزل

حشرات موذی و موریانه‌ها به چوب علاقه‌مند هستند و اگر لوازم چوبی منزل شما کثیف شده باشد و یا قدیمی باشند این حشرات به درون آن‌ها نفوذ کرده و درون‌چوب تخم‌گذاری می‌نماید و طی چند وقت چوب پوسیده می‌شود.

بنابراین باید تمامی وسایل چوبی منزل خود را از کثیفی دور کنید و به‌طور مرتب تمیز نمایید همچنین در فصل‌های بهار و تابستان که تعداد این حشرات زیاد است اطراف وسایل چوبی خود را سم‌پاشی نمایید تا حشرات به درون آن نفوذ نکنند.

5. پولیش کردن چوب

اگر لوازم چوبی منزل شما دچار خراش گردیده و یا پوسته‌پوسته‌شده است می‌توانید با استفاده از یک سمباده آن را به‌آرامی صیقل دهید و سپس با استفاده از رنگ‌های مخصوص آن را پولیش نمایید.

برای این کار باید از تخصص و مهارت کافی برخوردار باشید تا باعث آسیب بیشتر به چوب آن نشوید پولیش کردن وسایل چوبی توسط کارگاه‌های تعمیر نیز به‌صورت تخصصی انجام می‌گیرد.

6. روغن‌کاری لوازم چوبی

یکی دیگر از روش‌های نگهداری از لوازم چوبی منزل روغن‌کاری آن‌ها است. برای این کار ابتدا باید به‌طور کامل سطح لوازم چوبی را گردگیری نمایید و سپس با استفاده از یک دستمال نرم آغشته به روغن ساج و یا دیگر روغن‌های مخصوص چوب سطح را به‌طور کامل روغن‌کاری نمایید.

این کار بهتر است در فضایی باز انجام شود چراکه این روغن‌ها معمولاً سمی و قابل اشتعال هستند و نباید در مجاورت وسایل گرمایشی قرار گیرند شما می‌توانید حداقل سه ماه یک‌بار از این روغن‌های چوب استفاده نمایید تا رنگ وسایل چوبی منزل شما کاملاً تثبیت شود و جلای آن از بین نرود.

اگر به علت عدم نگهداری درست از لوازم چوبی منزل خود، وسایل چوبی شما تغییر رنگ داده است و یا فرسوده شده است و می‌خواهید آن را تعمیر نمایید ما برای تعمیر وسایل چوبی خود مانند تختخواب و مبلمان به شما 20 مبل را پیشنهاد می‌کنیم.

می‌توانید به آدرس اینستاگرام و یا سایت 20مبل مراجعه نمایید و سفارش تعمیر خود را به‌صورت اینترنتی ثبت کنید و پس از مشاوره و تعیین هزینه توسط تعمیرکاران شرکت 20 مبل در صورت رضایت می‌توانید از پیک ارسالی آن‌ها برای بردن وسایل چوبی خود به کارگاه استفاده نمایید.

20مبل در زمینهٔ تعمیر انواع لوازم چوبی دارای سابقه و تجربه بالایی است و تعمیر وسایل چوبی و مبلمان شما را در کمترین زمان و با بهترین متدها انجام می‌دهد.

برچسب ها :

آخرین اخبار

تعویض پارچه مبل

تعویض پارچه مبل

تعویض پارچه مبل: آیا پارچه مبل شما مستهلک شده است؟ آیا دیگر آن جلوه و تازگی گذشته را ندارد؟ آیا ...
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین پست ها


گالری


انواع روش های تعمیر مبل‌های فرسوده
تعویض پارچه مبل
رنگ کاری مبل
راه های تعمیر مبلمان فرسوده
نحوه قیمت گذاری تعمیر مبل
تعمیر نشیمن مبل
آموزش براق کردن مبل و میز چوبی
10 برند گران قیمت مبل
5 راه برای تشخیص مبل خوب

برچسب ها