نحوه رنگ زدن مبل، آموزش رنگ‌ کاری مبلمان

نحوه رنگ زدن مبل، آموزش رنگ‌ کاری مبلمان

استفاده از مبلمان در هر خانه و اداره‌ای علاوه بر جنبه کاربردی بر زیبایی دکوراسیون نیز می‌افزاید، مبلمان برحسب کارایی و مدل به انواع مختلفی تقسیم می‌شود که هرکدام از آن‌ها را باید متناسب با سبک و محیط انتخاب کرد، انتخاب پارچه مبل مناسب، امری بسیار مهم است چراکه بسیاری از مبل‌ها پس از شستن و یا استفاده تغییر رنگ می‌دهند. در این مقاله رنگ زدن مبل را به شما آموزش میدهیم.

رنگ زدن مبل
رنگ کردن مبلمان راحتی منزل

کمرنگ شدن پارچه و یا از بین رفتن رنگ چوب مبل موجب نامرتبی و زشت جلوه دادن محیط می‌شود یکی از روش‌ها برای برطرف نمودن این مشکل تعویض پارچه مبل می‌باشد اما اگر بخواهید پارچه مبل مرغوبی برای تعویض انتخاب نمایید محتمل هزینه زیادی خواهید شد و در مواردی هزینه رویه‌کوبی نیز بالا می‌باشد؛ بنابراین بهترین روش این است که پارچه یا چوب مبلمان را رنگ‌کاری نمایید. در این نوشتار قصد داریم شمارا با رنگ زدن مبل آشنا نماییم.

انواع رنگ زدن مبل

مبل‌ها دارای مدل‌های متفاوتی می‌باشد که سه مدل اصلی عبارت‌اند از: سلطنتی، کلاسیک و راحتی. هرکدام از این انواع به مدل‌های جزئی‌تر تقسیم می‌شوند مدل‌های سلطنتی از چوب طبیعی و پارچه‌های طرح دار یا ساده مانند مخمل ساخته‌شده‌اند و معمولاً پارچه و چوب آن‌ها دیرتر تغییر رنگ می‌دهد و از کیفیت خوبی برخوردار است، مدل‌های کلاسیک نیز بسیار شبیه به مدل‌های استیل و سلطنتی ساخته‌شده‌اند و تنها تفاوت آن این است که تاج و پایه آن طرح کمتری دارد؛ بنابراین این نوع مبل‌ها نیز مقاومت خوبی دارند و دیرتر تغییر رنگ می‌دهند، مبل‌های راحتی و مدرن سبک‌تر بوده و از قیمت کمتری نیز برخوردارند به همین دلیل ممکن است پارچه یا چوب این نوع مبل‌ها تغییر رنگ دهد.

گاهی نیز پارچه‌ها دچار تغییر رنگ نشده است اما شما جهت ست کردن با سایر وسایل به رنگ زدن مبل می‌پردازید و یا حتی ممکن است پارچه احتیاج به رنگ نداشته باشد اما رنگ چوب به علت ضربه از بین رفته باشد که همگی این موارد را می‌توان رنگ‌کاری نمود.

چه عواملی باعث تغییر رنگ مبلمان می‌شود؟

مبل و یا میزها ممکن است به علت‌های متعددی دچار رنگ‌ورورفتگی شوند با رعایت کردن نکات زیر از تغییر رنگ آن‌ها جلوگیری خواهید کرد، مهم‌ترین عوامل تغییر رنگ عبارت‌اند از:

قرار گرفتن گردوغبار بر روی مبل: اگر گردوخاک مبل‌های خود را دیربه‌دیر پاک نمایید خاک به درون بافت پارچه و چوب نفوذ کرده و پس از مدتی جلای خود را از دست می‌دهد و دچار تغییر رنگ خواهد شد؛ بنابراین بهتر است حداقل هفته‌ای یک‌بار با استفاده از دستمال مرطوب و بدون پرز مبل‌های خود را تمیز نمایید.

قرار دادن مبلمان در برابر نور آفتاب: اگر خانه یا محل کار شما آفتاب‌گیر است مبل‌ها را جلوی آفتاب قرار ندهید این کار باعث تغییر رنگ آن‌ها خواهد شد.

قرار دادن مبلمان در مجاور وسایل گرمایشی: یکی دیگر از عواملی که باعث تغییر رنگ مبل‌ها و حتی آسیب و ترک چوب آن‌ها خواهد شد، گرمای زیاد می‌باشد؛ بنابراین بهتر است آن‌ها را خیلی نزدیک به وسایل گرمایشی مانند شوفاژ و بخاری قرار ندهید.

استفاده از مواد شیمیایی برای شستشو: اگر پارچه مبل شما یا کوسن‌های آن کثیف شده است به‌هیچ‌وجه برای شستشوی آن از مواد شوینده شیمیایی استفاده نکنید این مواد به‌سرعت رنگ مبل شمارا تغییر خواهد داد. برای شستشو می‌توانید از آب و صابون، بخارشوی و یا محلول سرکه و آب استفاده نمایید.

ضربه به چوب مبل: استفاده از وسایل نوک‌تیز و ضربه باعث خراشیدگی چوب مبل و درنتیجه از بین رفتن رنگ ‌مبل می‌شود.

رنگ کاری مبلمان

باید توجه داشته باشید که برای هر نوع مبلی نمی‌توان از رنگ‌کاری مبلمان استفاده کرد مثلاً نمی‌توان پارچه مبل چرم را رنگ کرد برای اطلاع از این امر به برچسبی که معمولاً بر روی مبل زده‌شده است دقت کنید در این برچسب مشخص‌شده است که آیا مبل شما قابلیت جذب آب را دارد یا نه مبل‌هایی که قابلیت جذب آب را دارند می‌توان رنگ‌کاری کرد و رنگ‌کاری مبلمانی که دارای پارچه ضد آب هستند امکان‌پذیر نیست؛ بنابراین حتماً قبل از رنگ‌کاری مبلمان از جنس پارچه مبل اطلاع یابید.

اگر شما از مقداری تجربه و مهارت برخوردار باشید می‌توانید کار رنگ‌آمیزی مبل را در منزل انجام دهید برای این کار رنگ صنعتی مناسب را از فروشگاه تهیه نمایید و بهتر است کار رنگ‌آمیزی را با قلم‌مو انجام دهید چراکه استفاده از اسپری و پاشیدن رنگ باعث به وجود آمدن ناهمواری در رنگ خواهد شد و استفاده از این روش‌ها باید توسط نیروی متخصص انجام گیرد اما استفاده از قلم‌مو موجب می‌شود که رنگ به درون پارچه نفوذ کرده و کیفیت کار شما بالا خواهد رفت.

رنگ کردن مبلمان
رنگ کردن مبلمان منزل

توجه داشته باشید که قبل از رنگ کردن مبل، سطح مبل را کاملاً پاک‌کرده همچنین قسمت‌هایی مانند زیپ یا پارچه‌هایی که نباید رنگ شوند را با استفاده از نایلون یا پارچه دیگر بپوشانید تا رنگ به آن‌ها سرایت نکند. یکی دیگر از نکات مهم در رنگ‌آمیزی این است که سعی نمایید مبل را به‌صورت یک‌باره رنگ کنید و از ایجاد وقفه در رنگ‌کاری خودداری نمایید چراکه ممکن است در رنگ کردن مبل ناهماهنگی به وجود آید. کار رنگ‌آمیزی را طوری انجام دهید که اثری از طرح و رنگ پارچه قبلی باقی نماند و اگر طرح زیرین هنوز مشخص است از رنگ بیشتری استفاده کنید چراکه مبل‌های تیره‌رنگ معمولاً دیرتر رنگ می‌شوند در پایان رنگ‌آمیزی، آن‌ها را در یک انباری خشک و یا جلوی آفتاب قرار دهید تا کاملاً خشک شوند و به‌هیچ‌وجه قبل از خشک شدن کامل به آن‌ها دست نزنید.

رنگ زدن مبلمان
رنگ زدن مبلمان راحتی

همان‌طور که گفته شد رنگ‌کاری مبلمان به مهارت نیاز دارد و درصورتی‌که به‌درستی انجام نگیرد موجب زشتی ظاهر مبل خواهد شد بنابراین اگر در این زمینه تخصص کافی ندارید هرگز این کار را انجام ندهید و کار رنگ‌آمیزی را به کارگاه‌های تعمیر مطمئن بسپارید. اگر به دنبال تعمیرکار ماهر و باتجربه در این زمینه هستید ما به شما 20مبل را پیشنهاد می‌کنیم، 20مبل دارای چندین سال سابقه و تجربه درزمینهٔ تعمیر و رنگ‌آمیزی انواع مبلمان می‌باشد و نیروهای این کارگاه کاملاً آموزش‌دیده هستند و کار تعمیر را در کمترین زمان و با بهترین متد انجام می‌دهند.

برای سفارش رنگ‌کاری مبلمان کافی است به سایت 20مبل مراجعه کرده و پس از ارسال عکس مبل خود برای تعمیرکاران این کارگاه بخواهید که پیک خود را به محل موردنظر ارسال نمایند کارشناس تعمیر 20 مبل قبل از ارسال پیک هزینه را برای شما شفاف‌سازی خواهد کرد و پس از رنگ‌کاری در اسرع وقت آن را به شما تحویل خواهد داد.

برچسب ها :

آخرین اخبار

تعویض پارچه مبل

تعویض پارچه مبل

تعویض پارچه مبل: آیا پارچه مبل شما مستهلک شده است؟ آیا دیگر آن جلوه و تازگی گذشته را ندارد؟ آیا ...
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین پست ها


گالری


انواع روش های تعمیر مبل‌های فرسوده
تعویض پارچه مبل
رنگ کاری مبل
راه های تعمیر مبلمان فرسوده
نحوه قیمت گذاری تعمیر مبل
تعمیر نشیمن مبل
آموزش براق کردن مبل و میز چوبی
10 برند گران قیمت مبل
5 راه برای تشخیص مبل خوب

برچسب ها