5 راه برای تشخیص مبل خوب

5 راه برای تشخیص مبل خوب

تشخیص مبل خوب: همه ما دوست داریم یک دست مبلمان خوب و با کیفیت داشته باشیم. مهم نیست چقدر هزینه می کنیم، حداقل انتظار ما این است که نسب به پولی که خرچ می کنیم، مبل خوش ساختی دشته باشیم. امروزه با توجه به انواع مبلمان ها در قیمت ها و طرح های مختلف، و تولیدکنندگان زیادی که در این زمینه مشغول فعالیت شده اند، توانایی تشخیص مبل خوب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار شده است.

با شناخت تشخیص مبل خوب از بد می توانید مطمئن باشید که ملبمان مطمئن و با کیفیتی خریداری می کنید. هرچه نباشد مبل وسیله ای است که همه دوست دارند تا سال های سال بدون آسیب و مشکل برایشان کار کند و از این جهت هم هست که کیفیت مبلمان اهمیت بسیار زیادی دارد.

مبل خوب، مبلی است که حداقل چندین سال بدون مشکل برای شما کار کند و اگر هم دچار هرگونه آسب دیدگی شد به راحتی قابل تعمیر باشد تا باز هم بتوان برای چندین سال دیگر از آن استفاده کرد. در غیر اینصورت مجبور خواهید بود هر چندسال یکبار کل مبلمانتان را بیرون بیندازید و یک دست مبلمان جدید بخرید. اتفاقی که با توجه به خیزش قیمتی مبلمان در چند سال اخیر اصلا کار آسانی نخواهد بود.

تشخیص مبل خوب
تشخیص مبل خوب

به عبارت دیگر ممکن است چند سال دیگر نتوانید به همین راحتی ها یک دست مبلمان جدید بخرید، پس بهتر است همین ابتدا یک دست مبلمان باکیفیت تهیه کنید تا بتواند برای چندین سال خیالتان را راحت کند.

برای تشخیص مبل خوب روش های ساده ای وجود دارند که در این مقاله سعی داریم به آنها اشاره کنیم. با آشنایی با این روش ها خودتان می توانید به خوبی مبل خوب را از مبل بی کیفیت تمیز داده و بهترین گزینه را انتخاب نمایید.
همه ما می دانیم که در این زمانه، بهترین کارشناسی که می توانیم به او اعتماد داشته باشیم، خودمان هستیم.
با 20مبل همراه باشید.

چگونه مبل خوب را تشخیص دهیم؟

تشخیص مبل خوب در واقع کار چندان دشواری نیست و به مهارت و تخصص زیادی احتیاج ندارد. کافی است اجزای مختلف مبل را بشناسید و با معیار های کیفی هرکدام از این بخش ها آشنایی داشته باشید. در اینصورت می توانید با بررسی کیفیت بخش های مختلف مبل، خودتان ببینید که آیا آن مبلمان مورد نظرتان، یک مبلمان خوب هست یا خیر. برای بررسی کیفیت قسمت های مختلف مبلمان بهتر است به نکات زیر دقت داشته باشید:

1. چوب مبل

همه مبل ها را با چوب می سازند. چوب مواد و مصالح اصلی برای ساخت هر نوع مبلمان خانگی اعم از راحتی تا سلطنتی، به شمار می رود. در این بین بررسی چوب مبل های استیل و سطنتی از اهمیت زیادی برخوردار است، چراکه چوب در ساختار این نوع از مبل ها تنها محدود به کلاف و اسکلت بندی نبوده و اصلی ترین بخش ظاهری این مبل ها نیز به شمار می رود. بنابرین بررسی چوبی که مبل های سلطنتی و استیل از آنها ساخته شده اند، اهمیت زیادی در تشخیص مبل خوب دارد.

بهترین مبل های سلطنتی، استیل و کلاسیک را با چوب های راش و گردو می سازند. در حالی که چوب مناسب برای ساختن مبل های راحتی و انواع مبل های L از نوع چوب روسی و چوب سفید است.

به یاد داشته باشید که هیچ مبلسازی از چوب های گرانقیمت راش و گردو در ساخت اسکلت و کلاف چوب مبل های راحتی استفاده نمی کند. چراکه مهمترین خاصیت این چوب ها قابلیت منبت کاری روی آنهاست، در حالی ک در مبل های راحتی، چوب ها هیچ نمود بیرونی نخواهند داشت. از این رو اگر در زمان خرید مبل راحتی، فروشنده ادعا کرد که چوب کلاف مبل از جنس راش و گردو است، فریب او را نخورید.

2. کلاف و اسکلت بندی مبل

کلاف شالوده اصلی هر مبلمان است که با چوب ساخته می شود. کلاف استخوان بندی مبل را تشکیل می دهد. بهتر است بدانید تا زمانی که مبل شما از کلاف خوبی برخوردار باشد، می توان چندین بار تعمیرش کرد و تمام قطعات دیگرش را نو کرد. از این رو اصلی ترین بخش تعیین کننده کیفیت هر مبلمان، کلاف آن است.

کلاف مبل باید از استحکام و قوام خوبی برخوردار باشد، چراکه مستقیما روی تعیین طول عمر مبل اثرگذار است. از طرف دیگر اما کلاف در زیر ساختمان مبلمان قرارگرفته و به جز پایه ها (در برخی از مبل ها)، قابل مشاهده نیست. پس چگونه می توانیم بفهمیم که آیا کلاف مبل از کیفیت مناسبی برخوردار هست یا نه؟

خب روش های امتحان ساده ای برای آزمایش کیفیت کلاف مبل وجود دارد. اول اینکه اگر کلاف مبل از کیفیت مطلوبی برخوردار نباشد، وقتی روی آن می نشینید، از داخل مبل صداهای جیرجیر شنیده می شود.

همچنین پایه مبل هایی که کلاف بی کیفیتی دارند معمولا کمی بازی می کنند و چندان قرص و محکم سر جای خود نایستاده اند.

از طرف دیگر وقتی روی مبل می نشینید، سعی کنید کمی به پشتی آن هم فشار بیاورید تا ببیند که شل هست و به عقب خم می شود یا نه.

اگر متوجه هرگونه ضعف این مدلی در مبلمان شدید، بهتر است از خریدن آن صرف نظر کنید. چنین مبلمان هایی واقعا ارزش هزینه کردن را ندارند. چون قرار نیست مدتی طولانی مهمان خانه شما باشند و چندان قابل تعمیر هم خواهند بود.

3. فوم و فنر مبل

فوم هایی که برای ساخت مبل ها مورد استفاده قرار می گیرند، به دو دسته فوم سرد و فوم گرم تقسیم بندی می شوند. در این بین فوم های سرد بهترین مدل فوم برای ساختن مبل به شمار می روند. در حالی که فوم های گرم دوام زیادی نداشته و بعد از مدتی کیفیت و استکام خود را از دست می دهند و فرو می روند.

دقت به فوم مورد استفاده در ساخت مبل، یکی از اساسی ترین راه های تشخیص مبل خوب است. برای اینکه ببینید فوم به کار رفته در مبل مورد نظر شما از نوع سرد است یا گرم، کافیست نشیمن یا پشتی مبل را با انگشت فشار دهید. اگر نقطه فرو رفته به سرعت به حالت اولیه خود برگشت، یعنی فوم مبل از نوع سرد است، در غیر اینصورت فوم مبل از جنس مرغوبی نیست. فوم های گرم خیی زودتر شل شده و وا می روند.

علاوه بر فوم، مبل هایی که در ساختارشان از فنر استفاده می کنند از کیفیت و دوام بالاتری برخوردارند و دیرتر دچار فرورفتگی می شوند .

4. پارچه مبل

پارچه مبل، در واقع پوست مبل است. گرچه پارچه مبل یک عنصر ظاهری و تزئینی است اما از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. چراکه بهترین مبل دنیا هم در صورت داشتن پارچه ای نامرغوب، کهنه، قدیمی، مستهلک و خلاصه زشت به نظر می آید. پس سعی کنید علاوه بر انتخاب طرح پارچه های زیبا و خوش رنگ، مبلی را انتخاب کنید که جنس پارچه مرغوبی هم داشته باشد.

تشخیص مبل خوب
تشخیص مبل خوب، 20مبل

پارچه های مبل نامرغوب کش می آیند و پرز می دهند. گرچه ممکن است در ابتدا به نظر شما جذاب برسندف اما پس از مدت کوتاهی جلوه خودشان را از دست داده و حالت کهنگی به مبل می دهند.

علاوه بر این باید به کیفیت دوخت پارچه مبل هم دقت داشته باشید. پارچه های خوش دوخت علاوه بر کیفیت بالا، ظاهر زیبا و دوم بسیار خوبی هم در طولانی مدت دارند.

5. منبت کاری مبل

این مورد بیشتر به مبل های استیل و سلطنتی مربوط می شود، چراکه تنها این نوع مبلمان است که برای تزئین آن از منبت کاری استفاده شده است. اگر می خواهید یک مبل منبت کاری شده شیک داشته باشید، بهتر است به کیفیت منبت کاری که دارید این همه برایش هزینه می کنید نیز توجه داشته باشید.

برای تشخیص مبل خوب از منظر منبت کاری، دقت کنید که طرح و نقش های روی دسته، تاج و پایه مبل باید هماهنگ بتشند و در نقاط مشابه، کاملا قرینه باشند و با ظرافت کار شده باشند. همچنین حواستان باشد که هیچگونه شیار یا ترکی روی طرح منبت کاری نباشد. از طرف دیگر، دقت داشته باشید که هرچه طرح منبت کاری ریزتر و دقیق تر باشد، ارزش واقعی مبل بیشتر خواهد بود.

جمع بندی

آشنایی با کیفیت بخش های مختلف و اصلی مبلمان، بهترین روش برای تشخیص مبل خوب از بد است. اگر می خواهید مبلی که خریداری می کنید مدت زیادی برای شما کار کند و هزینه ای که می پردازید واقعا در مسیر کیفیت و دوام خرج شده باشد، بهتر است حتما خودتان قبل از خرید مبل، با معیارهای تشخیص مبل خوب آشنایی داشته باشید.

یادتان باشد که همواره می توانید یک مبل خوب و مستحکم را در صورت بروز هرگونه خرابی، تا همیشه تعمیر کنید. برای نو کردن مبلمان خود، کافیست با کارشناسان 20مبل تماس بگیرید.

برچسب ها :

آخرین اخبار

تعویض پارچه مبل

تعویض پارچه مبل

تعویض پارچه مبل: آیا پارچه مبل شما مستهلک شده است؟ آیا دیگر آن جلوه و تازگی گذشته را ندارد؟ آیا ...
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین پست ها


گالری


انواع روش های تعمیر مبل‌های فرسوده
تعویض پارچه مبل
رنگ کاری مبل
راه های تعمیر مبلمان فرسوده
نحوه قیمت گذاری تعمیر مبل
تعمیر نشیمن مبل
آموزش براق کردن مبل و میز چوبی
10 برند گران قیمت مبل
5 راه برای تشخیص مبل خوب

برچسب ها