آموزش براق کردن مبل و میز چوبی

آموزش براق کردن مبل و میز چوبی

آموزش براق کردن مبل و میز چوبی: پایه و اساس تمام مبل ها از چوب ساخته می شود. اما هیچکس کلاف داخل مبل را تمیز نمی کند! بنابراین در این مطلب قصد داریم از مبل هایی صحبت کنیم که چوب آنها بخشی از بدنه بیرونی آنهاست. گرچه برخی از مبل های راحتی هم هستند که روی دسته خود یک قسمت چوبی دارند، اما وقتی بحث نحوه براق و تمیز کردن مبل چوبی به میان می آید، بیشتر منظورمان مبل های سلطنتی و استیل است که چوب آنها نمود بارزی رو دسته ها، پایه ها و البته تاج مبل دارد.

واقعیت این است که چوب متریال زیبا، حساس و البته گران قیمتی است. مبل ها و میزهای چوبی اغلب از چوب های مرغوبی ساخته می شوند که زیبایی و ظرافت زیادی دارند. اما سطوح چوبی زمانی که براق بودن خود را از دست می دهند به سرعت ظاهر کهنه ای به خود می گیرند و از جلوه ظاهری آنها کم می شود. بنابراین بهتر است هرچند وقت یکبار میز و مبل های چوبی خود را تمیز کرده و برق بیندازید.

اما نکته اینجاست که گرچه لوازم چوبی استحکام خوبی دارند، اما از نظر سطحی بسیار حساس هستند و تمیز و براق کردن آنها باید با دقت زیادی انجام گیرد. همچنین خدشه وارد شدن به ظاهر میز و مبل های چوبی گران قیمت باعث می شود تا جذابیت ظاهری آنها به شکل محسوسی کاهش پیدا کند. پس بهتر است با احتیاط و دقت بالا تلاش کنید تا بدون آسیب زدن به بافت چوب، میز و مبل های خود را تمیز کرده و برق بیندازید.

در این مقاله از 20 مبل به بهترین نحوه براق و تمیز کردن مبل و میز چوبی اشاره می کنیم. با ما همراه باشید.

تمیز و براق کردن مبل های چوبی

همه می دانند که مبل های سلطنتی و استیل جزو گرانترین مبل های بازار هستند. همانطور که می دانید، راحتی اصلی ترین معیار برای ساخت این نوع مبل ها نیست، بلکه زیبایی و شکوه ظاهری آنها ملاک اصلی به شمار می رود. و این مبل ها تمام زیبایی ظاهری خود را مدیون قسمت های چوبی خود هستند.

قسمت های چوبی این مبل ها معمولا ظریف کاری و منبت کاری زیادی دارد که به مبل یا میز جلوه می دهد. از طرف دیگر این مبل ها را معمولا با چوب های بسیار باکیفیت و البته گران قیمت می سازند.

اما چیزی که خیلی از افراد به آن توجه نمی کنند، حساسیت چوب مبل است. اگر روند تمیز کردن این مبل ها را به درستی انجام ندهید، بعد از مدتی، با رطوبت رسانی زیاد به بافت چوب باعث باد کردن آن می شوید یا سطح ظریف کاری شده آن را خط و خش می اندازید.

از طرف دیگر فقط بحث تمیز کردن مطرح نیست، چراکه باید مبل های چوبی را برق هم بیندازید. کاری که می توانید با لوازم و وسایل ساده ای، به خوبی و با دقت آن را در خانه انجام دهید.

مراحل تمیز کردن چوب مبل

اگر می خواهید به درستی مبل و میز چوبی خود را تمیز کرده و برق بیندازید، باید این کار را مرحله به مرحله انجام دهید تا بتوانید نتیجه مطلوبی بگیرید. البته نگران نباشید، چراکه نحوه تمیز و براق کردن مبل و میز چوبی مراحل سخت و

پیچیده ای ندارد، بلکه فرآیند ساده ای است که باید به ترتیب آن را انجام دهید. این مراحل شامل موارد زیر می شود:

• گردگیری

• تمیز کردن

• براق کردن

گردگیری میز و مبل چوبی

گرد و غبار قاتل میز و مبل های چوبی است و می تواند بافت های آنها را به مرور زمان فرسوده کند و موجب پوسیده شدن چوب گردد. از طرف دیگر هیچ راهی هم برای ممانعت از نشستن گرد و خاک روی مبل و میز ندارید. از این رو اولین گام برای تمیز کردن میز و مبل چوبی، که خیلی از اوقات هم به تنهایی کافیست، گردگیری آنهاست. شما می توانید با استفاده از یک پارچه نرم یا ماهوت پاک کند به خوبی مبل و میزهای چوبی را گردگیری کنید. همچنین گردگیرهای پردار نیز گزینه مناسبی هستند.

تنها باید دقت داشته باشید که بافت ابزار گردگیر شما زبر و خشن نباشد تا روی چوب میز یا مبل خط و خش نیندازد. همچنین توصیه می کنیم برای گردگیری میز و مبل چوبی از جارو برقی استفاده نکنید، چون لوله جارو برقی می تواند به شدت روی میز یا چوب مبل خط بیندازد و به آن آسیب بزند.

تمیز کردن مبل و میز چوبی

اگر بعد از گردگیری همچنان دیدید که میز یا مبل شما به تمیزکاری بیشتری نیاز دارد، باید سراغ مرحله بعدی بروید. در بسیاری از مواقع چوب میز یا مبل درخشش اصلی خود را دارد و صرفا با تمیز کردن، حالت براق اولیه اش را به دست می آورد.

در راستای تمیز کردن مبل در وهله اول باید ایرادات بزرگ را برطرف نمایید. خیلی از اوقات مواد چسبنده ای مانند کاعذ، چسب، برچسب یا حتی آدامس به چوب می چسبند. پس قبل از تمیزکاری باید ابتدا آنها را بردارید.

دقت داشته باشید که برای برداشتن این مواد از روی چوب مبل یا میز سراغ متدهای فیزیکی نروید. یعنی از چاقو، تیغ یا قیچی استفاده نکنید. چراکه با اینکار طبعا به بافت چوب مبل آسیب خواهید زد. پس بهتر است ابتدا ماده چسبیده به چوب را نرم کنید، سپس به نرمی آن را بردارید.

در اغلب موارد (برچسب ها) استفاده از روغن های خانگی مانند روغن زیتون می تواند بافت چسب را نرم کند تا پس از چند دقیقه بتوانید با یک پارچه نرم آن را از روی چوب میز یا مبل بردارید. روغن ها معمولا حلال های خوبی برای انواع چسب هستند. در برخی از موارد (مانند آدامس یا برخی از چسب های دیگر) بهتر است از فن سرد کردن با یخ استفاده کنید تا بافت ماده چسبیده به چوب شل شود.

پس از برداشتن مواد چسبیده به مبل حالا می توانید کار تمیزکاری را شروع کنید. بهترین راهکار برای تمیز کردن میز و مبل چوبی استفاده از یک دستمال مرطوب است. اما باید حتما به این نکته دقت داشته باشید که دستمال یا اسفنج شما نباید خیلی خیس باشد و آب از آن بچکد. حتما توجه داشته باشید که آب خوردن بافت چوب بعد از مدتی باعث می شود تا سطح چوب ورم کند و به شکل جبران ناپذیری آسیب ببیند. پس تا جای ممکن دستمال یا اسفنج خود را کم مرطوب کنید و حتی‌الامکان بعد از آن، یک مرحله هم با دستمال خشک سطح چوب را پاک کنید تا رطوبتی روی آن باقی نماند.

و نکته دوم اینکه حتما از دستمالی استفاده کنید که بافت نرمی دارد و سطح چوب را خش نمی اندازد. همچنین بهتر است دستمال پرزدار استفاده نکنید تا پرزها لای درزهای منبت کاری شده چوب باقی نمانند.

براق کردن مبل و میز چوبی

بعد از تمیز کردن مبل، اگر چوب میز یا مبل درخشش اولیه مورد نظرتان را نداشت، می توانید با استفاده از محلول های ترکیبی ساده ای، سطح آن را دوباره براق نمایید. یادتان باشد که جلوه میز و مبل های چوبی همیشه به براق بودن آنهاست. بسیاری از این محلول ها را می توانید به سادگی در خانه هم تهیه کنید، اما در برخی از شرایط بهتر است از محلول های آماده صنعتی که مخصوص این کار هستند استفاده کنید.

محلول های براق کننده میز و مبل چوبی

یادتان باشد که فرآیند براق کردن مبل و میز چوبی باید حتما بعد از تمیز کردن سطح آن انجام شود. بهترین محلول های ترکیبی برای براق کردن چوب میز و مبل عبارتند از:

• ترکیب آب پرتغال و روغن زیتون

محلول روغن زیتون و آب پرتغال یکی از بهترین ترکیباتی است که علاوه بر تمیز کردن میز و مبل چوبی، می تواند سطح آن را براق هم بکند. علاوه بر این، این محلول بوی مطبوعی دارد و باعث می شود میز و مبل چوبی شما عطر جذابی داشته باشد. کافیست یک فنجان روغن زیتون را با عصاره طبیعی یک پرتغال ترکیب کنید. دقت داشته باشید که وقتی آب پرتغال را می گیرید، آن را از صافی رد کنید تا دانه های پالپ آن در مایع نهایی باقی نماند. سپس به مدت 2 الی 3 روز محلول را کنار بگذارید تا روغن و آب پرتغال به خوبی با هم ترکیب شوند. بعد یک پارچه نرم را برداشته، به محلول آغشته کنید و به نرمی روی بافت چوبی مبل یا میز بکشید.

• ترکیب آب لیمو و روغن نارگیل

روغن نارگیل به سادگی در هر عطاری پیدا می شود. و آب لیمو طبیعی هم در هر خانه ای هست. ترکیب روغن نارگیل و آب لیمو علاوه بر خاصیت براق کنندگی، خاصیت ضدعفونی کننده هم دارد. دقت داشته باشید که بهتر است از آب یک لیموی تازه که از صافی رد کرده اید برای ترکیب این محلول استفاده کنید. پس از مخلوط کردن آب لیمو تازه و روغن نارگیل، کافی است پارچه نرم خود را به محلول ایجاد شده آغشته کنید و با فشار بسیار کم روی بافت چوبی میز و مبل بکشید تا سطح آن به خوبی برق بیفتد.

• محلول های صنعتی براق کننده مبل و میز چوبی

اگر وقت و حوصله درست کردن محلول های خانگی را ندارید، می توانید به سادگی یک اسپری براق کننده مخصوص را از فروشگاه خریداری کنید. این اسپری ها، مخصوص براق کردن سطوح چوبی هستند و کار با آنها بسیار ساده است. تنها نکته ای که در هنگام استفاده از آنها باید به آن دقت داشته باشید، این است که سطح چوبی را به صورت یکدست و از فاصله نه چندان نزدیک اسپری کنید.

علاوه بر اسپری، می توانید از پولیش و پارافین هم استفاده کنید. گرچه این ماده براق کننده بیشتر برای استفاده های تخصصی است، اما خودتان هم می توانید در خانه از آن بهره بجویید. کافیست با یک اسفنج نرم و با دقت کافی، پولیش و پارافین را روی چوب مبل بکشید تا سطح آن براق شود.

سایر محلول های ترکیب براق کننده مبل و میز چوبی عبارتند از:

محلول سرکه سفید و روغن جوجوبا

محلول موم عسل و روغن زیتون

جمع بندی

تمیز و براق بودن میز و مبل چوبی اهمیت زیادی در جلوه ظاهری آنها دارد. بنابراین همواره باید در تمیز و براق نگه داشتن لوازم چوبی منزل خود کوشا باشید. اما به یاد داشته باشید که چوب ها بافت حساسی دارند و روند تمیز یا براق کردن آنها باید با ظرافت و دقت زیادی انجام گیرد.

برچسب ها :

آخرین اخبار

تعویض پارچه مبل

تعویض پارچه مبل

تعویض پارچه مبل: آیا پارچه مبل شما مستهلک شده است؟ آیا دیگر آن جلوه و تازگی گذشته را ندارد؟ آیا ...
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین پست ها


گالری


انواع روش های تعمیر مبل‌های فرسوده
تعویض پارچه مبل
رنگ کاری مبل
راه های تعمیر مبلمان فرسوده
نحوه قیمت گذاری تعمیر مبل
تعمیر نشیمن مبل
آموزش براق کردن مبل و میز چوبی
10 برند گران قیمت مبل
5 راه برای تشخیص مبل خوب

برچسب ها