انواع چوب مبل و مبلمان

انواع چوب مبل و مبلمان

چوب اصلی‌ترین بخش مبل را تشکیل می‌دهد پس باید در انتخاب آن دقت زیادی بکار برد. در انتخاب مبل کلاسیک دقت بیشتری به نوع چوب بکار رفته در اسکلت یا کلاف کار داشته باشید. زیرا کیفیت یک مبل کلاسیک به نوع چوب و کلاف کار بستگی دارد, اگر مبل کلاسیک شما از کلافی بی کیفیت ساخته شده باشد به مرور زمان مبل شما به صدا افتاده وباعث نارضایتی شما از خریدتان می شود.

چوب مبل و مبلمان
چوب مبل و مبلمان

از آنجایی که در مبلمان کلاسیک قسمت اصلی و بدنه کار از چوب تهیه می شود کیفیت چوب به کار رفته بسیار مهم واساسی می باشد. چوبی که در اسکلت یک مبل به کار می رود اکثرا چوب درخت گردوست زیرا چوب محکمی است وحشرات چوب خوار کمتر آنرا می خورند زیرا گردو چوب تلخی دارد.

اکثر تولیدکنندگان مبل در ایران از انواع چوب های نامبرده شده در زیر تولید مبلمان کلاسیک استفاده می کنند.اکثر این تولید کنندگان از چوبهای داخلی استفاده می کنند. البته به تازگی بسیاری از وارد کنندگان چوب ،چوب های راش را از مرز آذربایجان وارد ایران کرده ودر اختیار تولیدکنندگان بازار مبل قرار داده اند.

چوب روسی

به هرنوع چوب سفید رنگ وارداتی از روسیه واژه چوب روسی در بازار چوب و مبل ایران گفته می‌شود,این چوب شامل گونه های کاملا متفاوت نراد,نوئل و کاج ها می‌شود.مجموعه ای دیگر از مبلمان کلاسیک و مبلمان راحتی ما علاوه بر چوب راش از چوب روسی می باشد. چوب روسی به دلیل اینکه فاقد مجاری صمغی می باشد, و به علت کم ترک بودن , سنباده خوری خوب , میخ و پیچ خورعالی , ازبهترین گزینه ها در صنعت مبلمان بخصوص تولید مبل کلاسیک محسوب می شود.

چوب راش

اکثر مبلمان خانگی از چوب راش ساخته می شوند,چوب راش دارای رنگ کرم مایل به قرمز است.راش چوبی نیمه سنگین دارای بافتی همگن وتقریبا مقاوم در برابرحشرات و قارچ ها است.

علاوه بر راش ایرانی , گونه ای از راش اخیرا از مرز آذربایجان وارد ایران شده ودر اختیار مبل سازان قرار گرفته است که به دلیل ابعاد و رطوبت مناسب تخته ها میزان ضایعات کمتری در فرایند تولید مبل دارد.

چوب افرا

چوب افرا در ایران گونه های متفاوتی دارد .ازجمله می توان افرا پلت , افرا شیردار و کیکم را نام برد. این چوب سفید مایل به کرم با درخشندگی کم وبیش صدفی دارد.چوبی نیمه سنگین با پرداخت آسان که در صنعت مبلمان بخصوص مبل کلاسیک جایگاه ویژه ای دارد.

چوب توسکا

بخشی از صنعت مبلمان کلاسیک را چوب توسکا پوشش می‌دهد.چوب توسکا دو گونه توسکای قشلاقی وییلاقی دارد که در ایران موجود می باشد . چوب توسکا , چوبی نیمه سنگین تا سبک است و به دلیل پرداخت و رنگ پذیری و ابزار خوری خوب در صنعت مبلمان مصرف دارد,ضعف این چوب کم دوام بودن آن می باشد البته لازم به ذکر است که این چوب در برابر آب بسیار مقاوم بوده وبرای ساخت بناهای داخل آب بسیار مناسب است.

چوب ملچ

این چوب درشت بافت , نیمه سخت وسنگین به رنگ قهوه ای مایل به قرمزکه گاهی اوقات رگه های سبز رنگی در آن دیده می شود نسبتا با دوام و در برابر خمش مقاوم است. به علت دوام در صنعت مبلمان از این چوب استفاده فروانی می شود.

چوب ماهاگونی یا آکاژو

آکاژوها به دو دسته آکاژوی آفریقایی وآمریکایی تقسیم می شوند که اغلب آکاژوی آفریقایی در بازار مبل ایران یافت می شود.بافت یک دست ,درخشان وبراق که با تغییر جهت نور درخشش متفاوتی دارد.این چوب در تهیه روکش ومبل سازی بیشترین مصرف را داراست,چوب های دیگر تحت عنوان آکاژو دربازارمبل دیده می شود که اسامی واقعی آنها سیپو , کیسپو وساپلی است.

چوب چنار

چوبی به رنگ سفید روشن , چوبی نیمه سخت وسنگین و با دوام بیشتر در ساخت صندلی و باکس استفاده می شود.

چوب آبنوس

درخت سیاه رنگی است با چگالی نسبتا بالا وبسیار خوش بو . آبنوس در انواع مبلمان از جمله مبل کلاسیک ، مبل مدرن ,میزوصندلی , آینه وکنسول , ویترین , پیانو و… مورد استفاده قرار می گیرد.انواع مختلف چوب آبنوس , آبنوس سیاه , آبنوس مرمری یا مرمری آندامان و آبنوس کاکی است.

چوب گردو

چوبی ریز بافت به رنگ خاکستری مایل به قهوه ای تیره دارای نقوش زیبا و نسبتا بادوام است.چوب نیمه سنگین ودر مقابل فشار , کشش وخمش مقاوم است.از این چوب در کارهای تزیینی , خراطی , ساخت مبلمان بخصوص انواع مبل کلاسیک,آلات موسیقی,مجسمه سازی,منبت ومعرق کاری استفاده می شود.

چوب بلوط

چوب قهوه ای روشن,درشت بافت وبادوام است,در برابر سایش مقاومت زیادی دارد بنابراین بهترین چوب برای ساخت پارکت,مبلمان برای تهیه روکش ومدل سازی است.

در هنگام خرید مبلمان بخصوص مبلمان کلاسیک برای نوع چوب بکار رفته در ساخت مبل اهمیت زیادی قائل شوید. در واقع پایه ی اصلی یک مبل چوب و کلاف آن محسوب می شود که مقاومت و دوام آن را نشان می دهد. مبل های کلاسیک و مبلمان راحتی مجموعه بالینکو از با کیفیت ترین چوب های راش وچوب روسی می باشد و تمام کارها وارداتی و از با کیفیت ترین چوب ها تهیه شده است.

برچسب ها :

آخرین اخبار

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گالری


چه زمانی باید مبلمان را تعمیر کنیم؟
پاف مبل، پاف مبل راحتی
کاور مبل | انواع کاور مبل
نحوه نگهداری از مبل چرم
رویه کوبی مبل
انواع روش های تعمیر مبل
قیمت تعمیر مبل و هزینه های آن
نگهداری از مبلمان، 10 نکته طلایی
تعمیر میز و صندلی رستوران

برچسب ها